Yunan Mitolojisi

Yunan Mitolojisi
Yazar : Ahmet Fethi Yıldırım
Yayınevi : Alfa Yayıncılık
Kategori : DİN-MİTOLOJİ
ISBN : 9786051713069
Sayfa : 260
Fiyatı : 75TL
Sarissa Fiyatı : 60TL

 

  • Şimdiye kadar anlatılmış en zengin, en derin ve en etkili masalları açıklamaktadır.

 

  • Tanrıların, ölümlülerin ve onların çocuklarının birbirleriyle ilişkilerini berrak bir biçimde gözler önüne sermektedir.

 

  • Tanrıların ve kahramanların ayrıntılı soyağaçlarını içermektedir.

 

  • Bütün Yunan dünyasını dolaşıp İason’un ve Argonautların yolculuklarının Herakles’in yaptığı işlerin, Theseus’un yiğitliklerinin, Troia Savaşında savaşan grupların izini sürmektedir.

 

  • Mit dünyasında yer alan başlıca dağların ve ırmakların yerlerini belirtmektedir.

 

  • Yunan mitlerinin Rönesanstan bugüne kadar yazarlara ve sanatçılara nasıl esin kaynağı olduğunu göstermektedir.

 

  • Nefes kesici hazinelerin ve yerleşim yerlerinin resimleri ve özel olarak hazırlanan haritalarıyla mitleri daha net canlandırmaktadır.

 

  • Dünyanın önde gelen otoritelerinden biri tarafından yazılmıştır.

Bağlamlar, Kaynaklar, Anlamlar: “mit nedir?” sorusunu inceliyor, edebi ve sanatsal kaynakları araştırıyor, ritüel ve tiyatro gibi bağlamları irdeliyor. Köken Mitleri: evrenin, ilk tanrıların, ilk insanların ve ilk toplulukların mitolojik kökeninin izini sürüyor. Olympos Tanrıları: İktidar, Onur, Cinsellik: bütün ana tanrıların güçlerini ve faaliyetlerini, tanrısal onur ve tanrısal seks düşünceleriyle bağlantılarını ortaya koyuyor.

Kahramanlıklar: kahramanların Perseus, İason, Theseus ve Herakles masallarını anlatıyor ve Troia Savaşını yeniden ziyaret ediyor.

Aile Destanları: kader mahkûmu Atreus ve Oedipus aileleri de dahil, erkek ve kadın kahramanların başına gelen dramları ve felaketleri yeniden anlatıyor.

Bir Mit Manzarası: Yunanistan’ın dağlarını, mağaralarını, denizlerini ve ırmaklarını, ayrıca Girit, Troia ve Yeraltı manzaralarını araştırıyor. Yunanlardan Sonra Yunan Mitleri, Romalılardan, Hıristiyanlık ve Rönesans aracılığıyla 21. yüzyıla kadar zengin yeniden anlatım geleneğini inceliyor.
(Tanıtım Bülteninden)