Godard – Sanatçının Yetmiş Yaşında Bir Portresi

Godard – Sanatçının Yetmiş Yaşında Bir Portresi
Yazar : Colin MacCabe
Yayınevi : Dipnot
Kategori : Sanat - Tasarım
ISBN : 9786054412136
Sayfa : 448
Fiyatı : 21,00 TL
Sarissa Fiyatı : 17,00 TL

Filmleri sinemada bir devrim yaratan Jean-Luck Godard, kariyerine film eleştirmenliğiyle başladı. Öncülük ettiği Yeni Dalga akımının ardından anaakım sinemaya alternatif bir \’\’Karşı Sinema\’\’nın temellerini attı. Elinizdeki kitap, bir sinema dahisinin olağanüstü yaşamöyküsünün yanı sıra, dönemin derinlikli bir toplumsal ve kültürel tarihini de içeriyor.

“Dünya sinemasının neredeyse unutulan dehasına dair mükemmel bir biyografi. MacCabe, Godard\’ın tuhaf ve huysuz kişiliğini günyüzüne çıkarıyor.”
JG Ballard, Yılın Kitapları, New Statesman

“En büyük övgüyü hak ediyor… [MacCabe] Godard\’ın düşüncelerinin gelişiminin izlerini sürerek muhteşem bir iş yapıyor… Olağanüstü. ”
David Thomson, The Nation

“Bu sonunda Godard’ın hak ettiği ve 20. yüzyılın en özgün yönetmeninin yaşamının ve sinemasının hakkını veren bir kitap. MacCabe, Godard’ın içinde büyüdüğü II. Dünya Savaşı sonrası Fransa\’sının toplumsal ve politik kargaşasını canlı bir şekilde yeniden yaratıyor, akıcı bir şekilde kuramsal olandan kişisel olana yöneliyor ve hemen Yeni Dalga’nın özünü ve tek tek filmlerin özelliklerini yakalıyor. Büyük bir başarı.”
Peter Biskind, Easy Riders ve Raging Bulls’ın yazarı