Canavarlar – Garip Yaratıklar Kitabı

Canavarlar – Garip Yaratıklar Kitabı
Yazar : Christopher Dell
Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
Kategori : DİN-MİTOLOJİ
ISBN : 9789750817687
Sayfa : 192
Fiyatı : 45TL
Sarissa Fiyatı : 36TL

Yapı Kredi Yayınları’ndan, canavarları daha yakından tanımamız sağlayacak bir kitap: Canavarlar / Garip Yaratıklar Kitabı.

Christopher Dell tarafından yazılan kitap, on ana başlıkta neredeyse tüm canavar türlerin ele alıyor.

Canavarlar sözcüklerle bile tarif edildiğinde, en çok görünümleri öne çıkar-başların ya da gözlerin sayısı, kuyruğun dikliği, azıdişlerinin keskinliği. Bu kitabın gösterdiği gibi, ressamlar, canavarları tasvir etmekten her zaman hoşlanmışlardır. Nitekim en eski mağara resimlerinde, bunları ilk gören kişileri herhalde epeyce etkilemiş olması gereken hayvan-insan melezleri yer alır: Acaba mağara resminin ötesinde bir zamanlar gerçekten yaşamış olabilirler mi?

Canavarlar doğa yasalarına aykırı yaratıklardır. Dayandıkları birçok kaynak vardır: Mitoloji, dinsel metinler ve gelenekler, folklor ve hatta edebiyat. Her ne kadar birçoğu -örneğin kartal başlı, aslan gövdeli yaratıklar ve ejderhalar- farklı hayvanların bileşimine dayansa ve insani yönleri sıklıkla entrikacı bir akla sahip olmaya indirgense de, canavarlar genelde insan ve hayvan unsurlarını bir araya getirir. Diğer bazı örnekler, sözgelimi kurt adamlar sürekli değişik biçimlere bürünür. Bu yaratıkların insan gibi davranması kafada ister istemez rahatsız edici sorular doğurur.

Düşünüyorlar mı? Konuşabiliyorlar mı? Başka ne yetileri olabilir?