Kral ve Hortlak

Kral ve Hortlak
Yazar : Heinrich Zimmer
Yayınevi : Kabalcı Yayınevi
Kategori : DİN-MİTOLOJİ
ISBN : 9789758240784
Sayfa : 355
Fiyatı : 20,00 TL
Sarissa Fiyatı : 16,00 TL

Miter, destanlar ve folklorik anlatılan kadim serüvenlerin renkli sunumları olmanın ötesinde bir şeye karşılık gelirler. İnsanın bilgeliğinin, varoluşunun, dünyasal deneyiminin, psikolojisinin ve inançlarının en canlı tanıklarıdırlar. Onları okumak ve anlamak, “içimizden yansıttığımız ve sonra bizim üzerimize yansıyan” büyüleyici ışığın kaynağını görmemizi sağlar. Bu kavrayış belki de dünya perdesindeki renkleri ve şekilleri yaratan yanılsatıcı yansımayı direnmemize imkan verir.

Heinrich Zimmer Kral ve Hortlak’ta Doğu ve Batı edebiyatından derlenmiş hikâyeleri, kötülüğün güçleriyle ezeli ve ebedi karşıtlık bağlamında bir araya getiriyor. Binbir Gece Masalları, kadim Kelt efsaneleri, İrlanda masalları, ortaçağ Hıristiyanlığı anlatıları, Kral Arthur ve Yuvarlak Masa romansları ve Hindu yaratılış mitlerinden etkileyici örnekler sunuyor. Bu masalları yeniden anlatan Zimmer simgelerin anlamlarını yaratıcı bir zekayla çözümlüyor ve bunlara hakim olan felsefi bütünlüğü ortaya çıkarıyor.

Hint Sanatı ve Uygarlığında Mitler ve Simgeler’le tanıdığımız Zimmer’in bu kitabı hem keyif veren bir derleme hem de yetin bir akademik çalışma olarak okunabilir. Zimmer’in çözümleyici yöntemi her okuyucu için ufuk açıcı olacaktır.